Přeskočit odkazy

Rozhovor Králodvorský zpravodaj

Kateřina Pátek: V komunální politice zúročuji cenné životní zkušenosti

Sedmatřicetiletá Kateřina Pátek se stala v tomto volebním období členkou Zastupitelstva v Králově Dvoře poprvé. V roce 2018 do něho kandidovala za stranu ODS. Sympatická zastupitelka je matkou pěti dcer. Jejím rodným městem je Praha. V patnácti letech odjela do Španělska, kde ve Valencii vystudovala vysokou školu marketingu. Do Prahy se vrátila v roce 2005. Je OSVČ a pracuje jako realitní a hypoteční makléř. Její profese je zaměřená na zprostředkování hypoték, právní poradenství, lidem pomáhá řešit i exekuce. Práce je i jedním z jejích koníčků. Kromě ní ještě ráda fotografuje a cestuje. V Králově Dvoře žije od roku 2013. Proč se rozhodla vstoupit do místní politiky a jaké jsou její hlavní cíle a vize, s nimiž by město změnila k lepšímu?

V Králově Dvoře žijete teprve pár let. Proč jste se rozhodla vstoupit do místní komunální politiky?

Nechtěla jsem sledovat dění ve městě pouze z pozadí, chtěla jsem se do něho aktivně zapojit. Nechtěla jsem pouze hodnotit, co se dělá dobře nebo špatně, zajímalo mě i pozadí a fakta. V komunální politice jsem sice nováčkem, zúročuji v ní však cenné životní zkušenosti. Jsem akční člověk a chci se podílet na rozvoji našeho města. Králův Dvůr je hezkým místem k životu, jsou ale věci, které by se v něm mohly trochu změnit k lepšímu. U nás na Levínském vršku mně třeba chybí přidružená občanská vybavenost a bezpečnost.

Když jste se dozvěděla, že jste byla do nového zastupitelstva zvolena, jaké byly vaše první pocity?

Smíšené. Vůbec jsem s tím nepočítala. Bylo to pro mne příjemným překvapením. Na kandidátce ODS, jejímž členem jsem byla už před volbami, jsem byla na sedmém místě. n Jste členkou nějaké městské komise? Ano, jsem v developerské komisi, což je oblast, kterou se zabývám i ve svém profesním životě. V současné době například řešíme novou lokalitou na Levínském vršku.

Vy jste si Levín vybrala jako místo k životu. Čím vás oslovil?

Výhledem, dostupností Prahy a klidem.

Co byste z pozice zastupitelky města chtěla v Králově Dvoře zrealizovat?

Plánů mám dost. Jedním z nich je i bezpečnost dětí. U hlavní silnice máme základní a mateřskou školu a přechod pro chodce zde podle mne není ideálně umístěný. Ano, jednotlivé lokality jsou přechody pro chodce dostatečně propojeny, ale z pohledu mne jako matky ne tak bezpečně, abychom se nebáli děti pustit do školy samotné. Bydlela jsem v Praze, a do školy chodila sama. Tady jsme děti raději vozili do třetí třídy autem. Druhá věc, která mně v našem městě chybí, je možnost sociálního vyžití. Když chcete zajít s přáteli někam na skleničku vína, bez auta se neobejdete. Pak jste ale omezeni vozem. Přála bych si, abychom v Králově Dvoře měli centrum, kde bychom se mohli v pátek a o víkendu pobavit, společensky se vyžít. Protože služby tohoto typu v našem městě nemáme, jezdíme za ně utrácet peníze do Berouna nebo Prahy, a to je škoda. Mojí vizí jsou spokojení místní lidé, kterým se v Králově Dvoře dobře žije.

Čím se jako zastupitelka zabýváte v současné době?

Připravuji internetový portál Králova Dvora, který bude součástí webových stránek města. Město se rozvíjí velmi rychle a ve velkém počtu se do něho stěhují lidé odjinud. Většina z nich nemá přehled o tom, co jim město může nabídnout, jaké firmy, podnikatelé a živnostníci zde poskytují své služby. Dost často o tom nemají přehled ani lidé, kteří zde žijí už delší dobu. Uvedu příklad. Doma jsme si postavili krb a sháněli do něho dřevo. Ptali jsme se mnoha lidí, kde se v Králově Dvoře kupuje dřevo do krbu. Nikdo nevěděl. Tak jsme si ho objednali u dodavatele až od Kladna a potom jsme zjistili, že v Králově Dvoře máme dva prodejce krbového dřeva. Na portále by měli všichni králodvorští podnikatelé prezentaci zdarma. Když bude například někdo z místních potřebovat truhláře či elektrikáře, najde si na něj kontakt na portále. Nebudou se tam ale prezentovat jen firmy a řemeslníci. Lidé si budou moci na portále najít i volnočasové aktivity. Prostě vše, co jim Králův Dvůr může v oblasti služeb veřejnosti nabídnout. Zvažujeme i to, že prezentaci na něm nabídneme také berounským. Ti by tuto službu ale měli zpoplatněnou. Na tomto projektu spolupracuji s kolegy ze zastupitelstva s Aničkou Krause a místostarostou města Janem Šilhavým.

Jste OSVČ a matka pěti dětí. Jak časově zvládáte práce v domácnosti, rodinu, profesi a práci v zastupitelstvu města?

Ano, to vše je pro mě časově hodně náročné. Máme pět dcer. Svoji rodinu proto vedu trošičku jako firmu. Každé dítě má své dané povinnosti a všichni dohromady musíme fungovat jako tým. Nejmladší má šest let a nejstarší devatenáct. Děti hodně sportují.

Máte při tom všem čas na cestování a koníčky?

Nemám ráda zimu, takže jezdím ráda za teplem. Děti už jsou naštěstí trochu odrostlé. Dříve jsme s nimi mohli jezdit jen po Evropě. Nyní se už můžeme rozjet i do vzdálenějších destinací. Ve Španělsku jsem žila deset let a po jeho počasí se mi stýská. To teplo mi moc chybí. V lednu tam bylo jen pár chladných dnů, a to s teplotami mezi 14 až 18 stupni.

CELÝ ROZHOVOR ZDE strana 3