Přeskočit odkazy

Průvodce hypotékou

1. PLÁNUJTE A POČÍTEJTE S ROZVAHOU

Dříve než se pustíte do hledání nového bydlení, zaměřte se na Vaši bonitu. Vytvořte si přehled příjmů a výdajů Vaší domácnosti, abyste tak snadno zjistili Vaše finanční možnosti a následně tak mohli vybírat nemovitost v určité cenové relaci.

Hypotéka je dlouhodobý závazek a s tím je třeba počítat. Nejde však jen o splátku hypotéky. Mějte na paměti, že s bydlením jsou spojeny další náklady jako například energie, pojištění, případné neočekávané opravy atd. Je tedy důležité počítat s dostatečnou finanční rezervou, která zpravidla odpovídá 3 – 6 běžným měsíčním příjmům v domácnosti.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Renomovaný hypoteční makléř disponuje kalkulátory všech bank? Na jednom místě lze tak zjistit, kolik Vám která banka půjčí a dle analýzy tak pro Vás vytvořit nabídku přímo na míru.

2. DŮVĚŘUJTE SVÉ BANCE, ALE PROVĚŘTE SI DALŠÍ MOŽNOSTI!

Vaše první kroky pravděpodobně povedou do banky, kde již máte účet. Žádejte nabídku adekvátní Vašim možnostem a potřebám a zkuste si vyžádat slevu. Jakmile nabídku obdržíte, porovnejte ji s nabídkami ostatních bankovních společností.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Oblast hypotečního financování je vysoce konkurenční prostředí? Každá banka chce získat klienta jen a jen pro sebe, takže se o něho na základě výhodnějších nabídek dokáže poprat. Využijte proto pozice klienta a nespoléhejte se pouze na první nabídku, kterou získáte.

3. HLEDEJTE NEJVÝHODNĚJŠÍ HYPOTÉKU

Abyste narazili na nejvýhodnější hypotéku, musíte získat nabídky od všech bank, a ty pak porovnat. Nezapomínejte přitom na fakt, že úroková sazba není vždy rozhodující. Pro některé účely (např. výstavbu domu) je mnohem důležitější např. způsob prokazování vložených prostředků do stavby (nutnost dokládat faktury atd.).

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Hypoteční makléř disponuje nejen nabídkami všech bank, ale zná rovněž jejich metodiky?  Dokáže Vám tedy poradit, jaký hypoteční produkt je pro který záměr vhodný. 

4. POZOR NA SKRYTÉ POPLATKY!

Reklama na hypotéky se často opírá o výši úrokové sazby. Klienti proto mají tendenci hypotéky porovnávat (a hlavně vybírat!) právě podle tohoto parametru a dle následného výpočtu měsíční splátky. Ovšem, co je očím klienta častokrát neviditelné, jsou skryté bankovní poplatky, které si bankovní společnosti účtují za vyřízení hypotéky, za vedení účtu a mnoho dalšího. Tyto pak mívají obrovský vliv na celkovou výši hypotéky.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Hypoteční makléř Vám spočítá všechny náklady spojené s daným hypotečním produktem? Mnohdy Vám nabídne ještě další slevy a výhody, které jsou na okénku banky řadovým klientům nedostupné. 

5. ŠTĚSTÍ PŘEJE POJIŠTĚNÝM

Neštěstí bohužel nechodí jen po horách, ale také se nevyhýbá lidem s hypotékou. Přihodit se může opravdu cokoliv a je dobré být pro tyto případy pojištěn.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

I Váš hypoteční makléř dokáže klientům zajistit potřebná pojištění, a to například pojištění rizik spojených s trvalou invaliditou, ztrátou zaměstnání, pracovní neschopností či smrtí dlužníka? 

 6. SEŽEŇTE PODKLADY, PODEJTE ŽÁDOST O ÚVĚR

Seznam dokumentů, které potřebujete k podání žádosti o hypotéku, se může v rámci různých hypotečních institucí výrazně lišit. Nezapomeňte na žádný dokument, který vyžaduje právě Vámi zvolený hypoteční produkt. Vyplňte žádost o hypotéku, zvolte, kolik let chcete splácet a jak dlouhá má být doba fixace úrokové sazby hypotéky. Údaje musí být vyplněny pečlivě a hlavně pravdivě.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

V rámci spolupráce s hypotečním makléřem Vám odpadnou starosti s nekonečným papírováním? Makléř Vám dokáže zajistit veškeré potřebné dokumenty k získání hypotečního úvěru, pomůže zkompletovat Vaši složku, vyplní za Vás žádost o hypotéku a tuto následně sám bance předá. Sleduje proces schvalování a bezprostředně reaguje na případné další požadavky banky. 

JAKÉ POTŘEBUJETE DOKLADY K VYŘÍZENÍ HYPOTÉKY

JAKÉ ZÁKLADNÍ DOKUMENTY JE POTŘEBA OPATŘIT K VYŘÍZENÍ HYPOTÉKY?

DOLOŽENÍ PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ

DOKLADY KE KUPOVANÉ NEMOVITOSTI

  • Zaměstnanci zajdou do mzdové účtárny a nechají si potvrdit příjmy na formuláři banky, kde si budou brát hypotéku
  • Výpisy z účtu (za tři měsíce), kam chodí výplata. Banka si může zkontrolovat, zda na účet chodí částka, kterou máte na potvrzení od zaměstnavatele
  • Podnikatelé musí k žádosti o hypotéku předložit daňová přiznání za poslední rok či dva
  • Kopie všech úvěrových leasingových nebo pojistných smluv
  • Nabývací titul k nemovitosti od prodávajícího
  • Kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní
  • Výpis z listu vlastnictví a snímek z katastrální mapy, budete potřebovat originál orazítkovaný katastrálním úřadem. Výpis pořídíte i na Czech Pointu. Když hypotéku vyřizujete přes makléře, na katastr zajde on
  • Odhad nemovitosti – každá banka má jiné požadavky, někde dostanete seznam smluvních odhadců a odhad s ním vyřídíte sami, jinde zadáte požadavek a zajistíte přístup k nemovitosti. Počítejte s tím, že neplatí, že kupní cena se vždy rovná ceně odhadní Máte-li makléře, o odhad se vám postará on
  • Cena znaleckého posudku se pohybuje od 3,5 do 6 tisíc korun, záleží, zda jde o byt, či dům. U novostaveb většinou zajišťuje odhad developer, klienti ho proto nemusí platit.


7. SMLOUVU PŘED PODPISEM PEČLIVĚ PROSTUDUJTE

Samotnou úvěrovou smlouvu před podpisem je velice důležité pečlivě zkontrolovat. Nerozumíte-li něčemu, zeptejte se. V této fázi lze smlouvu ještě upravit, avšak po jejím podpisu už je smlouva závazná a za každou změnu je třeba platit. Takové ceny nejsou zrovna přívětivé. Za dodatek ke smlouvě zaplatíte třeba i 5.000,- Kč.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Pro hypoteční makléře je orientace v takové smlouvě hračka? Upozorní Vás na možná úskalí a postará se i o případnou změnu formulace smlouvy. Dopustila-li se banka v textu smlouvy nechtěné chyby, hypoteční makléř ji s největší pravděpodobností najde a postará se o nápravu. 

8. ČERPEJTE, SPLÁCEJTE, BYDLETE!

Podpisem hypoteční smlouvy celý proces nekončí. Nyní je třeba požadovanou částku včas převést na správný účet, a to může nastat až po splnění podmínek pro čerpání. Banka totiž zpravidla uvolňuje peníze až na základě podaného návrhu na vklad zástavního práva, a to ve svůj vlastní prospěch. Peníze můžou být odeslány buďto na účet třetí osoby, do notářské úschovy, nebo na speciální účet u banky. Prodávající dostane peníze až ve chvíli, kdy je v katastru nemovitostí zapsán nový majitel. Teprve pak se skutečně stáváte majitelem nemovitosti. Můžete se však dohodnout i na tom, že z banky poputují peníze rovnou k prodávajícímu – to je však dost riskantní. Pokud by k zápisu z nějakého důvodu vůbec nedošlo, prodávající nemá motivaci s Vámi vzniklou situaci řešit.

Po vyplacení sjednané částky musíte v dohodnutém termínu začít hypotéku splácet. Nezapomeňte však, že dokud hypotéku čerpáte a ještě nesplácíte, platíte bance úroky z vyčerpané částky.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…?

Čerpání hypotečního úvěru je nejcitlivějším momentem v hypotečním procesu? V případě, že prodávající neobdrží včas částku v požadované výši, hrozí Vám sankce. Hypoteční makléř je zárukou bezproblémového čerpání. 

 Spočítejte si vaši možnou hypotéku

Naše hypoteční kalkulačka pracuje s mnoha vzorci a parametry, je jedním z nejpřesnějších on-line srovnání hypoték na trhu v ČR.
Zadejte kritéria Vašeho hypotečního úvěru a zjistěte orientační výši sazby a budoucí splátky. Rádi Vám se vším poradíme, vybereme pro Vás to nejlepší řešení a po celou dobu spácení Vám budeme nápomocni.